آشپز میرزا

آشپزی ایرانی به زبان ساده

سلام

هفته گذشته ما یک مهمانی سال نو برای ایرانی ها و افغانهای شهرمان با کمک شهرداری برگزار کردیم و قرار شد هرکه غذایی از فرهنگ غذائی کشور یا ناحیه خود درست کرده و با خود به جشن بیاورد.

من و شهرزاد تصمیم گرفتیم کوکو سبزی درست کنیم در مقیاس انبوه. از آنجا که فکر میکنیم کوکو سبزی خیلی خوشمزه ای شده بود، دستور تهیه آنرا برایتان مینویسیم:

مواد لازم:

۱- سبزی کوکو شامل: تره، جعفری، گشنیز، شوید

۲- سیر تازه

۳- پیاز

۴- تخم مرغ

۵- نمک و فلفل و زردچوبه

۶- روغن فراوان

طرز تهیه:

حقیقت اینست که کوکو سبزی غذای بسیار آسانی است. اگر چند نکته را رعایت کنید حتما خوشمزه خواهد شد. ابتدا سبزیجات تازه را خرد کرده و به همراه سیر و پیاز رنده شده مخلوط میکنیم. دقت کنید که بیشتر عطر کوکو از گشنیز است.

 پس بهتر است از مقدار جعفری کم کنید و به گشنیز بیافزائید. بقیه سبزی ها به نسبت مساوی هستند. اگر در حدود نیم کیلو سبزی دارید حدود هفت تا هشت تخم مرغ احتمالا کافی است. اما به قول مادرم مقدار تخم مرغها را باید به صورت چشمی اندازه بگیرید. تا زمانی که احساس میکنید مقدار سبزی ها بیشتر است و هنوز تخم مرغ در میان تکه های سبزی بطور یکنواخت وجود ندارد، میتوانید تخم مرغ اضافه کنید (نگران نباشید اگر یکی دو تخم مرغ اضافه تر شود کوکویتان خراب نخواهد شد). مایه کوکو را خوب به هم بزنید. بعد روغن را در ماهیتابه بزرگی بریزید و بگذارید حسابی روغن داغ شود (داغ شدن روغن یکی از نکات کلیدی است) مایه را به اندازه ای که حدود دو سه سانتی متر ضخامت داشته باشد در ماهیتابه بریزید. مایه به سرعت شروع به جلز و ولز کردن میکند. سریع با یک قاشق چوبی مایه را یک دست کنید. بعد در ماهیتابه با بگذارید، شعله گاز را خیلی کم کنید و بگذارید که یک طرف کوکو سرخ شود (در این طرف کوکو هیچ نشانی از سرخ شدن یا پختن دیده نمیشود، نگران نباشید). اگر خیلی احساس سرآشپزی میکنید، میتوانید مایه را در دو مرحله و دولایه در ماهیتابه بریزی و در میان دو لایه مغز گردو یا زرشک بریزید. هنگامی که یک طرف کوکو سرخ شد با عملیات ژانگولر باید کوکو را برگردانید. منتها این بار در ماهیتابه را نگذارید. وقتی آن طرف هم سرخ شد...

کوکو آماده است...نوش جان

پی نوشت: عکسهای مرحله به مرحله خواهند رسید. اینقدر هول تهیه کردن چهارتا ماهیتابه کوکو بودیم که یادمان رفت عکس بگیریم

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 15:41  توسط امیر و شهرزاد  |